SRR1210-220M
Bourns Inc.
Product No:
SRR1210-220M
Description:
FIXED IND 22UH 5.2A 38 MOHM SMD
In Stock : 7866
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 4.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 16 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 5.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 38mOhm Max
Inductance 22 µH
Series SRR1210
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 8MHz