SRR1210-2R2Y
Bourns Inc.
Product No:
SRR1210-2R2Y
Description:
FIXED IND 2.2UH 9.5A 9 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 12.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 10 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 9.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 9mOhm Max
Inductance 2.2 µH
Series SRR1210
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 54MHz