SRR1210-470M
Bourns Inc.
Product No:
SRR1210-470M
Description:
FIXED IND 47UH 3.8A 72 MOHM SMD
In Stock : 44023
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3.1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 16 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.8 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 72mOhm Max
Inductance 47 µH
Series SRR1210
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 4.5MHz