SRR1210-681M
Bourns Inc.
Product No:
SRR1210-681M
Description:
FIXED IND 680UH 1A 1.2 OHM SMD
In Stock : 15577
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 850mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 11 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.2Ohm Max
Inductance 680 µH
Series SRR1210
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 850kHz