SRR1210A-391M
Bourns Inc.
Product No:
SRR1210A-391M
Description:
FIXED IND 390UH 1.3A 600MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.1A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 16 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.3 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 600mOhm Max
Inductance 390 µH
Series SRR1210A
Type -
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 1.3MHz