SRR1260-180M
Bourns Inc.
Product No:
SRR1260-180M
Description:
FIXED IND 18UH 4.2A 36 MOHM SMD
In Stock : 169
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3.9A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 28 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 36mOhm Max
Inductance 18 µH
Series SRR1260
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 15.5MHz