SRR1260-221K
Bourns Inc.
Product No:
SRR1260-221K
Description:
FIXED IND 220UH 1.38A 380MOHM SM
In Stock : 53594
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 22 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.38 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 380mOhm Max
Inductance 220 µH
Series SRR1260
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 4.2MHz