SRR1260A-470M
Bourns Inc.
Product No:
SRR1260A-470M
Description:
FIXED IND 47UH 2.6A 86 MOHM SMD
In Stock : 5920
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.5A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 22 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.6 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 86mOhm Max
Inductance 47 µH
Series SRR1260A
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 7.63MHz