SRR1280A-390M
Bourns Inc.
Product No:
SRR1280A-390M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
1280
Description:
FIXED IND 39UH 3.2A 70 MOHM SMD
In Stock : 2400
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3.1A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 24 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1280
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 70mOhm Max
Inductance 39 µH
Series SRR1280A
Type -
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 8.5MHz