SRR1280A-681K
Bourns Inc.
Product No:
SRR1280A-681K
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
1280
Description:
FIXED IND 680UH 750MA 1.3OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 970mA
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Q @ Freq 26 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 750 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1280
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 1.3Ohm Max
Inductance 680 µH
Series SRR1280A
Type -
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 1.7MHz