SRR4011-680YL
Bourns Inc.
Product No:
SRR4011-680YL
Description:
FIXED IND 68UH 350MA 1.8 OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 320mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 12 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 350 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.8Ohm Max
Inductance 68 µH
Series SRR4011
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 14MHz