SRR4028-181Y
Bourns Inc.
Product No:
SRR4028-181Y
Description:
FIXED IND 180UH 390MA 1 OHM SMD
In Stock : 300
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 230mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 13.86 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 390 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1Ohm Max
Inductance 180 µH
Series SRR4028
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 1919 (4848 Metric)
Frequency - Self Resonant 7MHz