SRR4028-221Y
Bourns Inc.
Product No:
SRR4028-221Y
Description:
FIXED IND 220UH 340MA 1.25OHM SM
In Stock : 70435
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 200mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 11.3 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 340 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.25Ohm Max
Inductance 220 µH
Series SRR4028
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 1919 (4848 Metric)
Frequency - Self Resonant 5MHz