SRR4028-560Y
Bourns Inc.
Product No:
SRR4028-560Y
Description:
FIXED IND 56UH 700MA 320MOHM SMD
In Stock : 1768
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 410mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 9 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 700 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 320mOhm Max
Inductance 56 µH
Series SRR4028
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 1919 (4848 Metric)
Frequency - Self Resonant 13MHz