SRR5018-680Y
Bourns Inc.
Product No:
SRR5018-680Y
Description:
FIXED IND 68UH 400MA 850MOHM SMD
In Stock : 1134
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 500mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 9.9 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 400 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 850mOhm Max
Inductance 68 µH
Series SRR5018
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 12MHz