SRR6038-6R2Y
Bourns Inc.
Product No:
SRR6038-6R2Y
Description:
FIXED IND 6.2UH 2.5A 27 MOHM SMD
In Stock : 4723
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 9 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 2.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 27mOhm Max
Inductance 6.2 µH
Series SRR6038
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 42.3MHz