SRR6040A-120M
Bourns Inc.
Product No:
SRR6040A-120M
Description:
FIXED IND 12UH 1.7A 55 MOHM SMD
In Stock : 3732
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.61A
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.7 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 55mOhm Max
Inductance 12 µH