SRR7045-120M
Bourns Inc.
Product No:
SRR7045-120M
Description:
FIXED IND 12UH 1.85A 50 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 27 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.4 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 50mOhm Max
Inductance 12 µH
Series SRR7045
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 23MHz