SRU1028A-121Y
Bourns Inc.
Product No:
SRU1028A-121Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 120UH 700MA 560MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 700mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 18 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 700 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 560mOhm Max
Inductance 120 µH
Series SRU1028A
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 6MHz