SRU1063-680Y
Bourns Inc.
Product No:
SRU1063-680Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 68UH 1.2A 210 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.35A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 8 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.268" (6.80mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 210mOhm Max
Inductance 68 µH
Series SRU1063
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 5MHz