SRU1063A-100Y
Bourns Inc.
Product No:
SRU1063A-100Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 10UH 3.8A 18 MOHM SMD
In Stock : 446
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 14 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.268" (6.80mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 3.8 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 18mOhm Max
Inductance 10 µH
Series SRU1063A
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 4-SMD
Frequency - Self Resonant 18MHz