SRU2009-4R4Y
Bourns Inc.
Product No:
SRU2009-4R4Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 4.4UH 680MA 430MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 500mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 7 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 680 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.110" L x 0.110" W (2.80mm x 2.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 430mOhm Max
Inductance 4.4 µH
Series SRU2009
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 85MHz