SRU2011-6R8Y
Bourns Inc.
Product No:
SRU2011-6R8Y
Description:
FIXED IND 6.8UH 700MA 450MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 540mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 6 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 700 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.110" L x 0.110" W (2.80mm x 2.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 450mOhm Max
Inductance 6.8 µH
Series SRU2011
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 60MHz