SRU2013-100Y
Bourns Inc.
Product No:
SRU2013-100Y
Description:
FIXED IND 10UH 670MA 520MOHM SMD
In Stock : 2900
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 450mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 12 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 670 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.110" L x 0.110" W (2.80mm x 2.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 520mOhm Max
Inductance 10 µH
Series SRU2013
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 40MHz