SRU2013-330Y
Bourns Inc.
Product No:
SRU2013-330Y
Description:
FIXED IND 33UH 300MA 1.82OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 250mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 12 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 300 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.110" L x 0.110" W (2.80mm x 2.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.82Ohm Max
Inductance 33 µH
Series SRU2013
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 20MHz