SRU2016-4R7Y
Bourns Inc.
Product No:
SRU2016-4R7Y
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.15A 215MOHM SM
In Stock : 900
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 740mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 8 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.15 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.110" L x 0.110" W (2.80mm x 2.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 215mOhm Max
Inductance 4.7 µH
Series SRU2016
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 80MHz