SRU3014-100Y
Bourns Inc.
Product No:
SRU3014-100Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 10UH 640MA 290MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 660mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 30 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.063" (1.60mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 640 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.138" L x 0.130" W (3.50mm x 3.30mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 290mOhm Max
Inductance 10 µH
Series SRU3014
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 40MHz