SRU3014-150Y
Bourns Inc.
Product No:
SRU3014-150Y
Description:
FIXED IND 15UH 400MA 550MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 460mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 35 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.063" (1.60mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 400 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.138" L x 0.130" W (3.50mm x 3.30mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 550mOhm Max
Inductance 15 µH
Series SRU3014
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 30MHz