SRU3028-100M
Bourns Inc.
Product No:
SRU3028-100M
Description:
FIXED IND 10UH 720MA 160MOHM SMD
In Stock : 1441
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 860mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 20 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 720 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.138" L x 0.130" W (3.50mm x 3.30mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 160mOhm
Inductance 10 µH
Series SRU3028
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 35MHz