SRU3028-330M
Bourns Inc.
Product No:
SRU3028-330M
Description:
FIXED IND 33UH 470MA 450MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 480mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 20 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 470 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.138" L x 0.130" W (3.50mm x 3.30mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 450mOhm
Inductance 33 µH
Series SRU3028
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 10MHz