SRU3028A-150Y
Bourns Inc.
Product No:
SRU3028A-150Y
Description:
FIXED IND 15UH 660MA 290MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 720mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 18 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 660 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.138" L x 0.130" W (3.50mm x 3.30mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 290mOhm Max
Inductance 15 µH
Series SRU3028A
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 25MHz