SRU5016-150Y
Bourns Inc.
Product No:
SRU5016-150Y
Description:
FIXED IND 15UH 800MA 130MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 720mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 15 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 800 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 130mOhm
Inductance 15 µH
Series SRU5016
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 32MHz