SRU6013-150Y
Bourns Inc.
Product No:
SRU6013-150Y
Description:
FIXED IND 15UH 1.1A 235 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 800mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 12 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.063" (1.60mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.1 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.256" L x 0.244" W (6.50mm x 6.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 235mOhm Max
Inductance 15 µH
Series SRU6013
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 26MHz