SRU8028A-330Y
Bourns Inc.
Product No:
SRU8028A-330Y
Description:
FIXED IND 33UH 1.3A 185 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 20 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.3 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 185mOhm Max
Inductance 33 µH
Series SRU8028A
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 15MHz