SRU8045A-470Y
Bourns Inc.
Product No:
SRU8045A-470Y
Description:
FIXED IND 47UH 1.45A 270MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 12 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.45 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 270mOhm Max
Inductance 47 µH
Series SRU8045A
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 4-SMD
Frequency - Self Resonant 6MHz