Home / DIP Switches / SS-10-16SP-AE
minImg
SS-10-16SP-AE
Nidec Components Corporation
Product No:
SS-10-16SP-AE
Description:
SWITCH ROTARY DIP SP6T 100MA 5V
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Number of Positions 6
Actuator Level Flush, Recessed
Termination Style PC Pin
Voltage Rating 5VDC
Actuator Type Rotary for Tool
Current Rating (Amps) 100mA
Contact Finish Gold
Circuit SP6T
Height Above Board 0.275" (6.99mm)
Mounting Type Through Hole
Mechanical Life -
Product Status Active
Series SS-10
Body Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Length 0.394" (10.00mm)
Electrical Life 500 Cycles
Mfr Nidec Components Corporation
Pitch 0.100" (2.54mm), Full