Home / Fuses / SS-5H-6.3A-APH
minImg
SS-5H-6.3A-APH
Eaton - Electronics Division
Product No:
SS-5H-6.3A-APH
Description:
FUSE BOARD MNT 6.3A 300VAC RAD
In Stock : 5067
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Melting I²t 176
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 7.4 Ohms
Color -
Approval Agency CQC, cURus, KC, PSE, TUV, VDE
Current Rating (Amps) 6.3 A
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.335" L x 0.169" W x 0.329" H (8.50mm x 4.30mm x 8.35mm)
Product Status Active
Series SS-5H
Package / Case Radial, Box
Voltage Rating - AC 300 V