Home / Limit Switches / SS075Q101F030P1A
minImg
SS075Q101F030P1A
E-Switch
Product No:
SS075Q101F030P1A
Manufacturer:
E-Switch
Description:
SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V
User Guide
Operating Position 0.345" (8.8mm)
Operating Temperature -25°C ~ 75°C
Release Force 10gf
Ingress Protection -
Termination Style PC Pin
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 100mA (AC)
Circuit SPDT
Mounting Type Through Hole
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Active
Series SS
Switch Function On-Mom
Operating Force 30gf
Overtravel -
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life 100,000 Cycles
Mfr E-Switch
Pretravel 0.063" (1.6mm)