SS330M6R3ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SS330M6R3ST
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 42 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 9.65Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series SS
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 46.2 mA @ 1 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 33 µF