SSPM4HP-L300
Panduit Corp
Product No:
SSPM4HP-L300
Manufacturer:
Panduit Corp
Description:
CBL TIE LOCKING BLK 120LB 1.233'
User Guide
Tensile Strength 120 lbs (54.43 kg)
Storage/Refrigeration Temperature -
Color Black
Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type Panel Mount
Product Status Obsolete
Series STA-STRAP® SSPM
Wire/Cable Tie Type Standard, Locking
Shelf Life Start -
Mfr Panduit Corp
Features Centering Pilot, Heat Stabilized, Weather Resistant
Shelf Life -
Length - Actual 1.233' (375.92mm)
Package Bulk
Width 0.300" (7.62mm)
Length - Approximate 14.75"
Bundle Diameter 4.00" (101.60mm)