Home / Memory / SST25PF080B-80-4C-QAE
minImg
SST25PF080B-80-4C-QAE
Microchip Technology
Product No:
SST25PF080B-80-4C-QAE
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
8-WSON (6x5)
Description:
IC FLASH 8MBIT SPI 80MHZ 8WSON
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Clock Frequency 80 MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Memory Interface SPI
Memory Organization 1M x 8
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Memory Type Non-Volatile
Supplier Device Package 8-WSON (6x5)
Series SST25
Write Cycle Time - Word, Page 10µs
Memory Size 8Mbit
Package / Case 8-WDFN Exposed Pad
Technology FLASH
Voltage - Supply 2.3V ~ 3.6V