Home / Memory / SST26VF080AT-80E/MF
minImg
SST26VF080AT-80E/MF
Microchip Technology
Product No:
SST26VF080AT-80E/MF
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
8-WDFN (5x6)
Description:
IC FLASH 8MBIT SPI/QUAD 8WDFN
In Stock : 1943
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Clock Frequency 80 MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Memory Interface SPI - Quad I/O
Memory Organization 1M x 8
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Memory Type Non-Volatile
Supplier Device Package 8-WDFN (5x6)
Series SST26 SQI®
Write Cycle Time - Word, Page 1.5ms
Memory Size 8Mbit
Package / Case 8-WDFN Exposed Pad
Technology FLASH
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V