ST-42EC502
Nidec Components Corporation
Product No:
ST-42EC502
Description:
TRIMMER 5K OHM 0.25W PC PIN TOP
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±20%
Number of Turns 1
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Resistance 5 kOhms
Series ST42
Power (Watts) 0.25W, 1/4W