ST-42ETA204
Nidec Components Corporation
Product No:
ST-42ETA204
Description:
TRIMMER 200KOHM 0.25W J LEAD TOP
User Guide
Termination Style J Lead
Tolerance ±20%
Number of Turns 1
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Resistance 200 kOhms
Series ST42
Power (Watts) 0.25W, 1/4W