ST-4EB501
Nidec Components Corporation
Product No:
ST-4EB501
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.25W GW TOP ADJ
User Guide
Termination Style Gull Wing
Tolerance ±20%
Number of Turns 1
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Resistance 500 Ohms
Series ST4
Power (Watts) 0.25W, 1/4W