ST-5ETR201
Nidec Components Corporation
Product No:
ST-5ETR201
Description:
TRIMMER 200 OHM 0.25W GW SIDE
User Guide
Termination Style Gull Wing
Tolerance ±10%
Number of Turns 14
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension Rectangular - 0.266" x 0.236" Face (6.75mm x 6.00mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Resistance 200 Ohms
Series ST5
Power (Watts) 0.25W, 1/4W