STE6000-16T4KI
Vishay Sprague
Product No:
STE6000-16T4KI
Manufacturer:
Vishay Sprague
Description:
CAP TANT 6000UF 10% 16V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code T4
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.406" Dia x 1.062" L (10.31mm x 26.97mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 300mOhm
Series SuperTan®, Extended STE
Type Hermetically Sealed
Package / Case Axial, Can
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 6000 µF