Home / Memory / STK12C68-5K55M
minImg
STK12C68-5K55M
Cypress Semiconductor Corp
Product No:
STK12C68-5K55M
Package:
28-CDIP
Description:
IC NVSRAM 64KBIT PARALLEL 28CDIP
In Stock : 45
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Memory Interface Parallel
Memory Organization 8K x 8
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Memory Type Non-Volatile
Supplier Device Package 28-CDIP
Series -
Write Cycle Time - Word, Page 55ns
Access Time 55 ns
Memory Size 64Kbit
Package / Case 28-CDIP (0.300", 7.62mm)
Technology NVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V