STLQ020PU33R
STMicroelectronics
Product No:
STLQ020PU33R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
6-DFN (2x2)
Description:
200 MA ULTRA-LOW QUIESCENT CURRE
In Stock : 7220
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
PSRR 52dB ~ 45dB (100Hz ~ 10kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 200mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 150 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 6-DFN (2x2)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 6-VFDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr STMicroelectronics
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.16V @ 200mA