STM32F303R6T6
STMicroelectronics
Product No:
STM32F303R6T6
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
64-LQFP (10x10)
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP
In Stock : 795
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M4
Speed 72MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 16K x 8
Number of I/O 51
Peripherals DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 64-LQFP (10x10)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series STM32F3
Package / Case 64-LQFP
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr STMicroelectronics
Connectivity CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Data Converters A/D 15x12b; D/A 1x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V